Ani malý, ani velký - cihlový bungalov je splněným snem svého majitele

Přízemní bungalovy se stávají v poslední době stále oblíbenějším řešením při výstavbě rodinných domů. Kladete si otázku proč?

Důvody jsou nasnadě. Lidé volí bydlení v domech bez nadzemních podlaží zejména z důvodu bezbariérovosti a přímého kontaktu s okolní přírodou. Nižší jsou také náklady na výstavbu i provoz takových domů.

S vidinou příjemného bydlení „na jedné úrovni“ se ztotožnil i pan Michal se svojí rodinou z Českobudějovicka. Tato téměř ničím nedotčená krajina plná lesíků, sadů, polí a luk s malebnými jihočeskými vesničkami však v jednom ze svých údolí skrývá i výrobní závod společnosti Heluz. Právě z jeho dílny vzešly pokrokové cihly, které tvoří konstrukční základ bungalovu měsíce února.

Použité technologie pro výstavbu
Pro jeho výstavbu byla použita cihla s obchodním označením Heluz Family 38 2in1 s integrovanou polystyrenovou izolací. Stavba domu trvala rok a díky použitým technologiím se dům měsíce února řadí do škály nízkoenergetického až pasivního standardu. Dřevěné stropy jsou odizolovány vrstvou stříkané izolační pěny. Plastová okna s trojitým zasklením nejen výborně brání velkým únikům tepla, ale barevně velmi dobře ladí s okolím domu, kdy pro oplocení bylo použito ztracené bednění vyplněné dřevěnými nesámovanými fošnami ve světle hnědé barvě.

Prohlídka interiéru
Po detailní venkovní prohlídce nás pan Michal pozval laskavě dál. Ocitli jsme se v prostorném zádveří, kde nás zaujal velký odkládací prostor v podobě vestavěné skříně a dvou samostatně stojících v protilehlé straně. Dýhovanými dveřmi se dostáváme na chodbu, která dům dělí na dvě pomyslné části – klidovou a obytnou. Prostornému obývacímu pokoji propojeným s jídelnou a kuchyní vévodí dřevěný strop s přiznanými trámy, které vyplňují dřevěné palubky. Přirozeným centrem místnosti je rohová sedačka, určená pro chvíle odpočinku. Na ni navazující dvě kožená křesla před televizí. Tuto společenskou místnost dotváří jídelní stůl s pěti židlemi a kuchyně ve světlém provedení.

V klidové části se nachází ložnice manželů a dva pokoje dcer. Odděleny jsou od sebe koupelnou, kde mohou majitelé využívat zařizovací předměty určené ke každodenní hygieně. Místnost disponuje keramickým umyvadlem, závěsným WC, sprchovým koutem i rohovou vanou.

Systém vytápění
Specifikem domu je vytápění, které je řešeno přívodem horkého vzduchu do místností. Technické zázemí, kde se nachází kotel na peletky disponuje samostatným vchodem. „Kotel ohřívá hořák. Od něj je rozváděn teplý vzduch do všech místností. „Další zajímavostí, pro kterou jsme se rozhodli a jsme s ní velmi spokojení, je využívání infrapanelů. Díky nim nepotřebujeme pokaždé roztápět kotel. Po jejich spuštění je znát pocit tepla v místnostech téměř okamžitě. Teplo vysílané z infra ploch se odráží od stěn a nábytku a v domě je tak příjemně“, říká pan Michal, který si oba použité systémy nemůže vynachválit.

Nízkým energetickým ztrátám cihlového domu velmi pomáhá také jeho orientace na jihozápad. S přispěním sluníčka je dům vyhříván ze všech stran. K výstavbě domu pan majitel dále dodává: Ať již jde o výběr cihel, střešní krytiny, oken či fasády, jsme prozatím se vším nad míru spokojeni!“

I my s naší redakcí musíme se slovy pana Michala souhlasit.  Jeho bydlení je v naprostém souladu s jeho očekáváním poklidného života na okraji malebné vesničky. Jak se však zdá, splněním jednoho snu jeho plány nekončí. V závěru nám prozradil, že k dalším stavebním pracím se chystá i v budoucnu. Coby rodina vášnivých westernových jezdců, plánují za domem výstavbu konírny nebo-li  maštale. Poté to budou mít ke koním ještě blíž. My bychom jim za redakci rádi popřáli, aby se i další z jejich snů stal skutečností. Děkujeme a věříme, že cenné zkušenosti pana Michala z výstavby jeho bungalovu se stanou tou pravou inspirací všem budoucím stavitelům rodinných domů.

Pavla Poznarová

Další články o domu měsíce února