Tichý a spolehlivý pomocník - dveřní zavírač

 

Absolutní spolehlivost, bezpečnost, ochrana proti povětrnostním vlivům, výborné tepelně izolační vlastnosti, ale i elegantní vzhled. To vše by měly splňovat vchodové dveře rodinného domu. Ty jsou jeho vizitkou a stálým uvítacím výborem. 

Pěkný bungalov postavený z cihel vlastní i pan Michal. Ten vyřešil podobu vchodových dveří výborně jak po stránce funkční, tak i estetické. Dveře jsou realizovány z vysoce odolných hliníkových profilů. Z vnější strany je v souladu s dalšími výplněmi otvorů použitými v obvodovém plášti domu použita jako konečná povrchová úprava dveří okrová fólie. Naopak z vnitřní strany je zvolena fólie bílá. Ta ladí s bílou výmalbou domu a opticky prostor zvětšuje. Netradičním řešením u vstupních dveří je použití  samozavírače. Jejich využití je totiž mnohem častější u vstupů do bytových domů či veřejných budov. Jak jsme se však mohli na místě přesvědčit, i u vstupu do rodinného domu se samozavírač výborně osvědčil.

Hlavním účelem dveřních zavíračů je zajistit tiché a bezpečné zavření dveří. Správně namontovaný a seřízený samozavírač usnadňuje manipulaci s dveřmi a zvyšuje komfort jejich obsluhy. Jen si představte situaci, kdy máte v rukou dvě plné nákupní tašky. Po odemčení a otevření dveří je musíte položit, dveře zpětně zavřít, tašky znovu uchopit a pokračovat dále do domu. Se zavíračem odemknete, odtlačíte dveře a dveřní zavírač vykoná kus užitečné práce za Vás.

Typy samozavíračů
Na trhu existuje několik typů samozavíračů. S jistotou můžeme tvrdit, že nejčastější montovanou variantou jsou samozavírače s horní montáží. Ty se dále dělí na samozavírač s ramenem nebo kluznou kolejnicí. Dále si také můžeme vybrat podlahové zavírače, které jsou montovány na spodní část dveří. Používají se tam, kde se vyžaduje nenápadný design nebo není možné použít samozavírače s horní montáží. Poslední z možných variant současnosti jsou integrované systémy, které se zabudovávají do samotných dveřích. Jsou neviditelné i prostorově úsporné.

Jak si vybrat vhodný zavírač?
Nejdříve musíte znát hmotnost a velikost dveřního křídla, umístění dveří a jejich zátěž, pro které dveřní zavírač požadujete - tzn. frekvenci vstupů, ale i to, zda jsou umístěny v interiéru či exteriéru.

Vhodné je se ujistit, zda-li je možná varianta oboustranné montáže pro pravý nebo levý typ dveří.

Horní zavírač „hlídá“ cihlostavbu měsíce února
Pro obsluhu hliníkových vstupních dveří do cihlového domu pana Michala byl zvolen dveřní zavírač s horním ramenem. Bílé provedení je v souladu s vybavením interiéru. Při návštěvě ani nepostřehnete, že je na dveřích nainstalováno něco „navíc“. Dochází k plynulému zavírání, kdy rychlost i dovření je regulováno aretačními šrouby. Ty dohlíží na plynulé tempo dovření dveří bez ohledu na roční období.

Na zvídavou otázku, zda-li se někdy stalo, že si pan Michal zabouchnul dveře, odpovídá s úsměvem: „O správný chod se stará tzv. elektro-mechanický vrátný. Takže ne, nestalo se to nikdy. Otevírání probíhá tahem a provedení se stavěčem zajišťuje dveřím setrvání v otevřené poloze.“

Pavla Poznarová

Další články měsíce února