Správně si posvítit znamená mít večer vždy dobrou náladu!

Co si budeme namlouvat! Nejpřirozenější je pro člověka sluneční světlo. Jak si však poradit, když se letní dny přehouply do dalšího období roku - podzimu? Přirozeného světla začíná ubývat a je jen na nás, zda-li  si dokážeme zpříjemnit prodlužující se večery správným osvětlením interiéru domu.

Víte vlastně vůbec, jak doma správně svítit? Někteří by na tuto otázku odpověděli ano, mnozí by však kroutili hlavou.   Je pak docela pravděpodobné, že právě oni se mohou cítit díky špatnému osvětlení častěji unavení, trpící nedostatkem sil a bez energie. Naše aktivita se určitě nezvýší pouhým zvýšením síly žárovek nebo zářivek. Ty nás poté mohou oslňovat a působit negativně na náš organismus. Mnohem důležitější je vybrat do interiéru vhodné zdroje - lustry, lampy či lampičky tak, abychom naší duši dopřáli tzv. světelnou pohodu. Jen málokdo z nás si na práci pozve světelného technika – odborníka, který by upozornil na různá pravidla, zásady či „vychytávky“.

Majitel Cihlostavby měsíce pan Pavel si však od odborníka nechal poradit. Po konzultaci s architektem vybrali takové osvětlení interiéru, které je praktické, v jednotném duchu (koule, polokoule) přitom v každé místnosti doplněné určitým solitérem.

Jeden lustr nestačí
Mezi nejdůležitější místnosti v domě, kde pan Pavel tráví většinu času, patří kuchyň, jídelna a obývací pokoj. Propojením těchto prostorů vznikla velká místnost, kde jeden lustr opravdu nestačí. Umístění světelných zdrojů bývá většinou nad jídelním stolem, pracovní plochou či centrálně v místnosti, což platí i zde. Při vstupu do pokoje na sebe ihned váže pozornost světelná koule z lesklých fragmentů umístěná nad jídelním stolem.

V obývacím pokoji je malý lustr umístěný nad konferenční stolek a sedací soupravu. Ten je zdrojem orientačního světla v místnosti. Mnohem důležitější je však stojací lampa. Ta je vždy dobrým řešením v každém domě či bytu, a to i v případě malých prostor. Snadno se přesouvá, intenzita osvětlení se dá tlumit, čímž můžete navodit intimní atmosféru. A pokud má nastavitelné stínítko, kterým se dá světlo nasměrovat, je ideální variantou při čtení knih nebo časopisů.

Osvětlení kuchyně
To je v domě měsíce speciální kapitolou. Respektuje, že kuchyň má svá specifika a potřebujeme vždy několik zdrojů světla pro rozmanité pracovní činnosti. Centrální osvětlení zde pan Pavel vyřešil bodovými světly, které jsou zabudovány do stropního sádrokartonového podhledu.  Osvětlení pracovní desky zajišťují zářivky ukryté pod skříňkami. Výhodou zářivek je, že přináší rozptýlené světlo, které nevrhá stín. To usnadňuje a zpříjemňuje práci v kuchyni. Varné desce poskytuje dostatek světla při vaření digestoř umístěná nad ní. Provedení osvětlení v kuchyni je jednoduché, funkční a přitom estetické.

Světlo k práci
Na každý pracovní stůl - bez ohledu na to, zda slouží dětem či dospělým - patří pracovní lampa. Tu umístíme vždy tak, aby nestínila. Z pravidla ji praváci mají mít nalevo a leváci napravo. Světlo by mělo na stůl dopadat z výšky maximálně 40-ti až 50-ti centimetrů pod úhlem asi 60-ti stupňů.

Ložnice
Zde je volen lustr opět pro orientační osvětlení ve žluté barvě, který ladí ke dvěma příručním lampičkám, umístěných na nočních stolcích. Jejich sklon by měl být takový, aby například při čtení knížky dopadalo světlo na stránky směrem od hlavy případně z boku.

S příchodem nových zdrojů světla máme možnost daleko lépe přizpůsobit osvětlení svým potřebám. Přitom lze svítit mnohem úsporněji než v dřívějších dobách (až 4x menší spotřeba energie při stejné intenzitě osvitu). Využijte toho! Nedá se říct, že klasickým žárovkám zcela odzvonilo (na základě rozhodnutí Evropské unie). Kupodivu stále se objevují na pultech obchodů. Avšak již poměrně dlouhou dobu je na vzestupu osvětlení s pomocí LED – diodových svítidel, která se vyznačují nízkou spotřebou a také dlouhou životností.

Co tedy znamená doma si správně posvítit? Mít večer vždy a v každém okamžiku ten správný pocit i náladu. Pak je vše v naprostém pořádku.

Poznarová Pavla

Další články o domu měsíce září