Osvětlení domu aneb: Umíte doma správně svítit?

Správně zvolené osvětlení v jednotlivých místnostech rodinného domu patří dnes již neodmyslitelně k základnímu uživatelskému komfortu.

Je nade vší pochybnost zřejmé, že jiný typ osvětlení vyžadují odpočinkové prostory domu, jako jsou ložnice nebo obývací pokoj, zcela odlišné nároky na světlo pak mají místnosti spojené s pracovními činnostmi, jako jsou například kuchyně, koupelna popřípadě pracovna domu.

Moderní trendy návrhů osvětlení většinou kombinují celkové osvětlení místností centrálně umístěnými svítidly s instalací místního osvětlení například v určité části pokoje a přímého – bodového osvětlení nad pracovní plochou či konkrétním úzkým prostorem.

V obývacím pokoji se ve většině případů jedná o jedno až dvě centrální svítidla umístěné nad prostory sezení či jídelního koutu s možností docílení okamžitého nasvícení místnosti v kombinaci s přenosnými svítidly v podobě stojacích lamp či stolních lampiček. Pro docílení měkkého osvětlení je vhodné, pokud lampa disponuje reostatem na snížení intenzity světla, čímž se stává pobyt v obývacím pokoji mnohem příjemnější. Výbornou a poměrně levnou variantou osvětlení obývacího pokoje je dnes možnost instalace ostrůvků bodových svítidel do sádrokartonových podhledů. S jejich pomocí pak snadno docílíme buď plného nebo tlumeného osvětlení inkriminované části pokoje.

Řešení osvětlení v ložnici by mělo být řešeno podobně. Tedy stropní svítidlo pro centrální nasvícení místnosti společně s bodovým nasvětlením v obou částech spacího prostoru. Ideální je možnost ovládání centrálního zdroje světla přímo z postele. Světla u spacího prostoru by měla vyhovovat jak potřebám nouzového osvětlení (například při nočním vstanutí) , ale i zajištění plného světelného komfortu například při čtení.

Kapitolou samou pro sebe je osvětlení pracovních prostor a zejména pak kuchyně. Kuchyně by měla poskytovat maximální dostatek světla pro bezpečné vykonávání prací, které se zde denně odvíjí. Z mnoha negativních zkušeností je známo, jak nebezpečné může být při nedostatečném osvětlení pouhé krájení chleba na běžném elektrickém kráječi. Z těchto důvodů je potřeba zajistit intenzivní osvětlení každé plochy v kuchyni, kde bude později docházet k intenzivní pracovní činnosti. Jsou to zejména místa pro vaření (varné plotýnky), mytí nádobí (dřez, myčka), pracovní plochy k ošetření potravin, vnitřní osvětlení kuchyňských skříněk (jak je dobře posvítit si, když hledáme například sáček se správným kořením) nebo skříně, ve kterých jsou umístěny například elektrická trouba, kávovar či mikrovlnka.

Za nejvhodnější osvětlení do kuchyně je považováno rozptýlené zářivkové světlo. Při práci v kuchyni totiž nevytváří zkreslující stín a při použití různých kovových předmětů v kuchyni (čepele nožů, hrnce) nezpůsobuje nepříjemné odlesky světla, které by mohly vést k nežádoucímu oslnění při práci v kuchyni.

Ivo Románek