Snížení nákladů za elektrickou energii díky elektro-luminiscenčním zdrojům

Mezi elektro-luminiscenční zdroje patří následující světelné zdroje: světelné diody LED, elektroluminiscenční panely a laserové diody. V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na světelné diody LED, které postupem času začínají mít velkou převahu nad ostatními světelnými zdroji v běžných světelných aplikacích.

Princip LED diod je znám již od 20. let minulého století, ale na praktické použití si musely LED diody počkat až do roku 1962. V současnosti prožívají LED diody překotný vývoj – rychlé zlepšování světelných parametrů při současném snižování ceny.

Mezi hlavní výhody LED diod patří následující:
- vysoký měrný výkon (lm/W)
- dluhá životnost, údaje jednotlivých výrobců LED diod se pohybují v rozmezí 60 – 100 tis. hod.
- lze je často spínat bez dopadu na životnost
- malé rozměry
- stmívatelnost bez dopadu na barvu vyřazující světlo
- jsou odolné vůči nárazům a vibracím
- dobře odolávají chladu
- neobsahují rtuť
- nízký dopad na životní prostředí – značná část použitých materiálů je recyklovatelná

Pro provozovatele osvětlovací soustavy je jedním z nejdůležitějších parametrů u světelných zdrojů měrný výkon (lm/W), který udává efektivnost přeměny elektrické energie na světelnou. LED diody v tomto hledisku již překonávají ostatní světelné zdroje. Pro provozovatele to jinými slovy znamená, že pro stejný světelný tok spotřebují moderní LED diody (potažmo LED zdroje či LED svítidla) menší příkon a tím dochází k tížené úspoře elektrické energie. Čím je tento měrný výkon vyšší lze dosáhnout vyšší úspory.

Další důležitá vlastnost u LED diody jsou malé rozměry, které provozovatelům osvětlovací soustavy nic nepřináší, ale pro konstruktéry a designéry je to zásadní parametr, kterým jim tzv. rozvazuje ruce a umožňuje jim vytvářet svítidla nejrůznějších tvarů a rozměrů.

Miniaturní rozměry současných diod umožnily konstruktérům vytvoření tzv. „retrofitů“, tedy bylo možné například vyvinout LED světelný zdroj včetně napájecího modulu, který nahrazuje klasickou halogenovou žárovku s paticí GU10 či klasickou wolframovou žárovku s paticí E27. Jako příklad si uveďme následující světelné zdroje:

LIMM26402
Je to opět značkový (Megaman) světelný zdroj „retrofit“, který má patici GU10, což je náhrada za halogenové žárovky 230 V a při svém příkonu 6 W má světelný tok 360 lm tzn. měrný výkon 60 lm / W. Světelný tok 360 lm odpovídá halogenové žárovce o příkonu cca. 50 W. Pouhou výměnou světelného zdroje se sníží příkon svítidla a tím i spotřebovaná elektrická energie o 88 %. Samozřejmostí u značkových zdrojů je vysoký index podání barev Ra > 82.

LIMM21046

Jedná se opět o značkový (Megaman) světelný zdroj „retrofit“, který má patice E27 a slouží jako náhrada za klasickou wolframovou žárovku. Při svém příkonu 11W má světelný tok 1055 lm tzn. měrný výkon 95,9 lm / W. Světelný tok 1055 lm odpovídá halogenové žárovce o příkonu cca. 75 W. Pouhou výměnou světelného zdroje se sníží příkon svítidla a tím i spotřebovaná elektirkcá energie o 85 %. Tento značkový „retrofit“ je adekvátní náhradou za klasickou wolframovou žárovku, protože má vyzařovací úhel 330°.

Výše uvedené malé rozměry LED diod si velmi oblíbili designéři, protože jim to dává téměř absolutní volnost v návrhu tvaru svítidla a zároveň zůstávají zachovány další výhody plynoucí z použití LED diody jako světelného zdroje. Tyto výhody jsou mimo jiné: velký měrný výkon, dlouhá životnost atd. Jako příklad designových svítidel jsme vybrali svítidla z našeho aktuálního katalogu BIG WHITE 2016, ve kterém jsou některá svítidla navrhnuta světově uznávanými designéry:

SOBERBIA
Exkluzivní svítidlo navrženo designérem Johanem Carpnerem. Jedná se o závěsné svítidlo, které se může stát dominantou vašeho obývacího pokoje, lobby apod. Je to ocelové ocelové LED svítidlo, které má světelný tok 2000 lm při příkonu 26 W tzn. měrný výkon 76,9 lm / W. Jedná se tedy jak o designové tak velmi úsporné svítidlo.

I-RING

Nástěnné svítidlo, které navrhl designér Andreas Robertz. Pohrál si s umístěním miniaturních světelných zdrojů (LED diod) a tím docílil velmi pěkného světelného efektu. LED svítidlo při příkonu 15,7 W má světelný tok 1300 lm tzn. měrný výkon 82,8 lm / W. Svítidlo I-RING je dostupné jak v nástěnném provedení, tak v provedení závěsném a volně stojícím.

 

SCHRACK TECHNIK spol. s r. o.
Dolnoměcholupská 2, 100 00 Praha 10 – Hostivař
tel.: +420 281 008 231-3, fax: +420 281 008 462
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.schrack.cz

schrack logo