Okna a podlahové vytápění: Co mají společného?
O tom, že energeticky úsporná okna mají zásadní vliv na konečnou spotřebu domu v oblasti vytápění jsme na našich stránkách psali již mnohokrát.
Zásadní roli v tomto ohledu hraje skladba rámu okna, zasklení s pomocí izolačního dvojskla či trojskla a také správná instalace okna do stavebního otvoru.
Na optimální funkci oken však může mít velký dopad i vhodně zvolené vytápění. Zejména při současném trendu ve výstavbě, kdy rodinné domy velmi často využívají Francouzská okna sahající až k podlaze, je výběr vytápění často diskutovanou otázkou. Proč? Důvody jsou na zřejmé. Pokud je totiž naší ambicí využívat celou obytnou plochu domu, a to i v prostoru před Francouzským oknem, většinou nechceme, aby zde místo zabíral radiátor nebo konvektor. Obdobně je tomu u fan coilů umístěných v podlaze před oknem. Zde je nutné s nimi počítat při konstrukci podlahy, v podlaze je nutné následně instalovat výdechovou mřížku a musíme strpět také to, že absolutně bezhlučný není ani chod v něm umístěných ventilátorů.
Veškeré tyto problémy však stavitelům rodinných domů odpadají realizací teplovodního podlahového vytápění. Topné smyčky systému zasahují až do prostoru před francouzským oknem, brání promrzání skla a přitom nám nijak nebrání ve svobodě pohybu kolem okna. Podlaha domu zůstává celistvá a esteticky kompaktní.
Teplovodní podlahové vytápění využívá také náš cihlový dům měsíce srpna. Na obrázcích umístěných ve fotogalerii pod článkem si můžete všimnout, že plovoucí podlaha před oknem je dotažena bez přerušení až k rámu okna, což je funkčně i pohledově dokonalé. Nikde žádná překážka či nástraha v podobě topného tělesa.
Navíc okna v kombinaci se zatepleným obvodovým pláštěm domu a podlahovým vytápěním Rehau významně přispívají k tomu, že dům je postaven v nízkoenergetickém standardu. Úspornost podlahového vytápění spočívá v tom, že díky velké ploše smyček ukrytých v podlaze, je možné dosáhnout příjemného klimatu v domě za zimního období i při mnohem nižší teplotě topné vody. Ta činí cca 33 -35 °C. To klade mnohem nižší nároky na délku činnosti kotle potřebnou k vytopení domu na požadovanou teplotu.
Náš dům měsíce srpna však disponuje i další revoluční novinkou, která generuje úspory tepla ještě ve větší míře.
Touto novinkou je možnost regulace teplovodního podlahového vytápění individuálně v každé z místností domu. Regulace, která to dokáže, má název NEA a na náš trh ji dodává společnost Rehau. Regulace NEA pracuje s využitím adaptivních algoritmů, které neustále vyhodnocují prostorovou teplotu v místnosti a jemnými pulzy moduluje výkon jednotlivých větví podlahového vytápění.
NEA má moderní kompaktní a ploché provedení. Je vybavena podsvíceným, dobře čitelným LC displejem. Montáž je velmi jednoduchá, přičemž lze regulátor namontovat na podomítkovou krabici či přímo na stěnu. Zájemcům jsou k dispozici tři varianty: Nea H pro režim vytápění (ovládání normálního/omezeného provozu přes externí hodiny), Nea HT pro režim vytápění s integrovanými spínacími hodinami, Nea HCT pro režim vytápění i chlazení (integrované spínací hodiny, přepínání mezi vytápěním/chlazením přes externí signál nebo manuálně, senzor dálkového ovládání pro monitorování podlahové teploty nebo coby dodatečné prostorové čidlo). Všechny tři varianty jsou nabízeny pro systémy 230V a 24V.
Regulátor se ovládá pomocí tří tlačítek. Díky symbolům vyobrazeným na displeji je ovládání velmi snadné a intuitivní. Pro zamezení nežádoucím nebo nechtěným změnám parametrů existuje vedle uživatelské úrovně i chráněná servisní úroveň a úroveň „expert“. Ovládání lze při používání ve společných prostorech i kompletně zablokovat. Přepínání provozních režimů mezi normálním a omezeným provozem i mezi vytápěním/chlazením v případě regulátoru Nea HCT lze provádět manuálně na displeji pomocí řídicího signálu. Senzor dálkového ovládání, který lze připojit k regulátoru Nea HCT, můžete používat pro různé účely – například jako podlahové čidlo pro dodržení minimální nebo maximální teploty podlahy v režimu vytápění, pro zamezení podchlazení podlahy v režimu chlazení i pro zřízení druhého měřicího místa v místnosti.
A co říci závěrem? Pokrokové regulátory Rehau NEA dále zvyšují uživatelský komfort bydlení uživatelům velkoplošných topných systémů. Nastavují optimální tepelnou hladinu v místnosti plně v souladu s jejím využitím, respektují tepelné ztráty i zisky v místnosti a tím dále šetří energii nutnou k vytápění domu.
Ivo Románek