V jednoduchosti je krása a v praktičnosti samá pozitiva. Ložnice propojená s šatnou

Moderní vybavení a vzhled je cílem každé místnosti v domácnosti. Ložnice samozřejmě není výjimkou. Ty soudobé už vypadají zcela jinak než ty, které byly populární ještě před deseti lety. Trendy mluví jasně a hlásí návrat zpět k jednoduchosti a čistým liniím.

V ložnici přece není třeba nic přehánět a zbytečně se snažit o experimenty, když má být místnost určena hlavně ke kvalitnímu spánku. Proto ji nejčastěji situujeme do nejklidnější zóny domu. Jde o intimní prostor, ve kterém hraje hlavní roli postel.

Samotný výběr postele není procházka růžovým sadem. Ze všech letáků a reklam na nás neustále blikají akce a slevy. Jsou postele opravdu tak kvalitní, jak jejich výrobci tvrdí? Častokrát už ani nevíme, čemu věřit a zda vše, co sami vidíme, je pravda. Všichni se ale společně shodneme, že kvalitní spánek je ze všeho nejdůležitější a tomu bychom měli vše podřídit! Při výběru postele je dobré mít již představu o celém konceptu vybavení a stylu ložnice. Uveďme si několik bodů, kterými je více než dobré se řídit. Správná výška je jeden z nejdůležitějších bodů. Odborníci doporučují starším lidem výšku alespoň 60 cm od podlahy, pro pohodlné vstávání postačí už 40 – 50 cm. Následně se shodují, že výška postele by neměla klesnout pod 25 cm.

Důležitým aspektem je samozřejmě i délka lehací plochy a její šířka. Měly by odpovídat tomu, jak nejraději spíme, tedy konkrétně kolik potřebujeme prostoru, když se vrtíme a převalujeme. V praxi se nejčastěji postupuje tak, že k výšce uživatele připočteme 15 cm a výsledek zaokrouhlíme nahoru – standardně se délky lůžek vyrábí s rozlišením 10 cm. Šířka lehací plochy je pojem, který bychom taktéž neměli podceňovat. Určuje ho potřebná plocha pro různé pohyby při spaní. Za standard lze považovat šířku 80 cm – 90 cm. Užší rozměry jsou možné tehdy, je-li lehací plocha vymezena postranicemi nebo jinak ohraničena. U dvojlůžka se potřebná šířka pro jednu osobu zdvojnásobí. Čím širší plocha pro náš spánek, tím budeme odpočinutější. Pamatujme na to!

Dalším ze zásadních kroků, kterými se budeme ubírat při výběru postele, je matrace. Ve specializovaných prodejnách vám asi nejlépe vysvětlí přednosti latexových, pružinových, kombinovaných či ortopedických matrací. Praktickým řešením je oboustranný potah – z jedné strany je letní a z druhé zimní varianta plněná například ovčí vlnou. Pod matrací je možno zvolit obyčejný dřevěný rošt, pružné lamely nebo také polohovací variantu, kterou oceníme zejména při nuceném delším pobytu na lůžku. Hitem dnešní doby je matrace z líné pěny, která je vyráběná z viscoelastické polyuretanové pěny. Její tvrdost se mění v závislosti na tlaku a teplotě těla. Prostě a jednoduše se přizpůsobí vám! V dnešní době to je určitě užitečná a velmi komfortní záležitost.

Moderní bydlení si zakládá i na funkčnosti a praktičnosti. Stále častěji se setkáváme s návazností na šatnu či koupelnu. Před několika desetiletími bychom samostatnou místnost s funkcí šatny v rodinném domě hledali nejspíš marně. Komory, sklady a spíže dostávaly před šatnou zkrátka přednost. Situace se však rapidně změnila a nyní se šatna, častokrát napojená na koupelnu, stala zcela samozřejmou.

V domě měsíce prosince si všímáme dokonalé provázání všech detailů, ale hlavně místností. Ze společenského prostoru se pohodlně dostaneme do ložnice s barevnou návazností na celý interiér. Neutrální světlé tóny v kombinaci s šedou omítkou nad postelí zde navozují příjemnou odpočinkovou atmosféru, kterou za nedostatku světla dolaďuje i pěkné jednotné osvětlení. Centrální světlo je podpořeno oválnými lampičkami umístěnými na nočních stolcích. Opět je zde barevná návaznost bílých stolků na dřevěný rám postele. Prostor působí jednotně a klidně. Jako tomu je i v ostatní místnostech, ani zde nechybí samostatný výstup na zahradu skrze francouzské okno. Další a poslední východ z pokoje vede posuvnými dýhovanými dveřmi, kterými se dostáváme již do šatny a na ní napojenou welness koupelnu. Šatna je vložená mezi tyto dva pokoje a plní současně roli vítaného zvukového filtru mezi ložnicí a koupelnou. Ocení ho jak čtenář či spáč, tak uživatel koupelny, který se může nerušeně věnovat hygieně i s vlastním pěveckým doprovodem. Z klidné místnosti se tak jeden z partnerů nerušeně přesune do šatny, následně do koupelny a tudy opouští prostor.

Tak se věci mají, vážení. Moderní a praktické řešení. I na nás toto propojení působí skvělým dojmem. A nejen to! O ložnici domu měsíce prosince by se tedy dalo říct, že je jednotná a s citem zařízená, ale hlavně, že v jednoduchosti je krása.

Pavla Poznarová

Další články o domu měsíce