I menší koupelna v domě může nabídnout veškerý komfort

Koupelna je místem každodenní hygieny i relaxace. Prostory určené k těmto účelům zejména v rodinných domech proto nabízejí stále větší pohodlí a komfort. 

Ne jinak je tomu u našeho bungalovu postaveném v nízkoenergetickém standardu. Koupelna zde sice není velká, ale nabízí optimální uspořádání i vybavení sanitární technikou. Je vidět, že její rozmístění bylo pečlivě naplánováno.

Malý prostor?
Na řešení sprchování a koupání v malé koupelně se zaměřují speciálně vyvinuté koupelnové koncepty, jejichž designeři už od počátku mysleli na hru s centimetry a dokonale sladili praktickou i estetickou funkci všech uvažovaných komponentů, ať již jde o vany, sprchové kouty nebo umývadla. Nechte si poradit od odborníků – nebudete litovat.

Spokojený pan Michal – cihlový dům měsíce února
Své o tom ví pan Michal z Českobudějovicka. Než si začal lámat hlavu, jak vše potřebné umístit do menší koupelny a zda-li oddělit prostor vyhrazený pro toaletu, určil si priority a poté včlenil všechny zařizovací předměty do jedné místnosti.

Cihlostavba měsíce února zvládla boj s centimetry dokonale. Koupelna disponuje veškerým sanitárním vybavením. Jejím základem je keramické umyvadlo větších rozměrů. Za ním je umístěno závěsné WC. To je zakomponováno do předstěnového systému. Díky tomu koupelna lépe vypadá a okolí WC se snáze udržuje v čistotě. Vanu volil pan Michal rohovou. Zde si můžou obyvatelé domu  odpočinout a pokud potřebují vyhledat rychlejší formu každodenní hygieny, je jim k dispozici prosklený sprchový kout. Pro získání dostatečného prostoru v malé koupelně bylo nutné respektovat veškeré dispoziční zásady. Tzn. dodržovat minimální vzdálenosti mezi jednotlivými zařizovacími předměty, vzdálenosti od stěn a průchozí uličky. Tím bylo docíleno, že po osprchování se mohou obyvatelé pohodlně usušit, vystoupit z vany nebo si vyčistit zuby, aniž by se uhodili o roh skříňky nebo pračky. Vzhled a celkový dojem dotváří obklad a dlažba v hnědé barvě v kombinaci s béžovou.

Sanitární zařizovací předměty
Jsou dnes běžnou součástí koupelny každé domácnosti. Jejich tvary, barvy i technická úroveň je stále širší a pestřejší. Před samotným výběrem byste v první řadě měli zvážit svoje hygienické návyky i počet a stáří členů domácnosti. Patříte k singles s dynamickým životním stylem? Pak asi oceníte prostornější sprchu vybavenou třeba masážním panelem. Bezbariérově upravený sprchový kout opatřený odtokovým žlabem je zase praktičtější pro seniory a uživatele s omezenou hybností. Naopak, jestli žijete s dětmi, oceníte vanu pro jejich oblíbené každodenní vodní hrátky. Pokud se nemůžete rozhodnout ani pro jednu variantu, můžete si zvolit tzv. minivanu nebo některou z van, které mají dostatečně široké a ploché dno a dají se opatřit i sprchovou zástěnou. Jejich velikost začíná už na 150 x 75 cm, a na tak malé ploše získáte prostor pro koupání i sprchování v jednom.

Trendy koupelen pro rok 2015
Trendy designu koupelen letošního roku již byly renomovanými výrobci ohlášeny. Jsou jimi přírodní vzhled, trvale udržitelný design, důkladně promyšlené osvětlení a vytápění provázané pocitem tepla a pohodlí. Vzhledu koupelen bude dominovat uklidňující, přírodní atmosféra a trend se obrací také směrem k šetrnému přístupu k životnímu prostředí.

Pavla Poznarová

Další články o domu měsíce února