Jak postupovat při výběru nové koupelny?

Koupelna v rodinném domě je něčím, co si zaslouží zvýšenou pozornost již ve fázi přípravy stavby. Její vhodné začlenění do dispozičního řešení domu, prostorové uspořádání a následné vybavení je tím, co později oceníme i po několik desetiletí při denním užívání. 

Rodinný dům se zcela jistě liší od bydlení v paneláku zejména větší plochou místností. O koupelně to platí dvojnásob. Mít možnost se v koupelně projít, otočit, sehnout, bez obav vystoupit ze sprchového koutu či vany tak, abychom se neuhodili nebo něco neshodili, musí být při úvahách o jejím budoucím řešení naší prioritou.

Koupelna by neměla být také tmavou kopkou, bez možnosti přívodu dostatku čerstvého vzduchu a přirozeného světla. Jen za takového předpokladu bude pobyt v ní vždy příjemný a inspirující.

Počáteční úvahy a plánování
A jak tedy postupovat před započetím realizace výstavby koupelny? Za základní vybavení koupelny v rodinném domě je dnes považováno vše, co využívá alespoň občas některý ze členů rodiny. Například pokud se někdo jednou týdně koupe ve vaně, pak by neměla chybět vana, za základní předměty denní hygieny jsou pak považovány umývadlo a sprchový kout. Zcela běžná je dnes instalace WC a bidetů v rámci koupelny. Některá luxusní WC dokonce kombinují obě funkce (WC + bidet) a jsou i WC, která dokáží odsávat pachy z WC a odvádět je do odpadního potrubí. Navíc nově koncipovaná závěsná WC jsou jak funkčním, tak i designovým obohacením každé koupelny. Pokud bude v koupelně umístěna i nějaká šatní či koupelnová skříňka na uskladnění hygienických potřeb, je nutné počítat i s místem pro ni. Ideální prostor koupelny v rodinném domě by disponovat plochou alespoň 9 m2 a oknem.

V jaké fázi výstavby domu nás čeká realizace koupelny?
Samotné práce při realizaci koupelny jsou prováděny po dokončení hrubé stavby domu a jeho uzavření výplněmi otvorů. V této fázi jsou zahájeny veškeré instalační práce, mezi které patří i rozvody vody a odpadů v koupelnách, WC, kotelně či kuchyni. A tady pozor! Právě před započetím těchto prací v koupelně byste měli navštívit s jejím půdorysem renomované koupelnové studio a pečlivě vybrat veškeré obklady a dlažby, prvky sanitární keramiky, vanu, sprchový kout, baterie, WC, radiátory, zrcadla či skříňky. Koupelnové studio Vám tyto prvky zakomponuje do grafického návrhu a vizualizace Vám hodně napoví o tom, jak Vaše budoucí koupelna bude vypadat. Díky tomuto návrhu snadno zjistíte, zda-li po rozmístění zařizovacích předmětů zůstane v koupelně dostatek prostoru a budete se v ní cítit dobře.

Každá změna něco stojí!
Včasný výběr a rozmístění vodovodních baterií, WC, vany či sprchového koutu není samoúčelný. Ba právě naopak! Je rozhodující pro bezchybné provedení rozvodů vody a odpadů. Pokud například později změníme své rozhodnutí, že místo nástěnné baterie přece jen zvolíme dražší stojánkovou, nevyhneme se s největší pravděpodobností sekání ve zdi a přemisťování vývodů vody pro baterii o hodný kus níže. Vyhodit budeme moci pravděpodobně i již zakoupené umývadlo. To nás samozřejmě bude stát spoustu času, nervů a také peněz navíc.

Návštěva koupelnového studia aneb udělejte si na Vaši koupelnu čas!
Ve Vašich záměrech při plánování koupelny by tedy rozhodně neměla chybět návštěva koupelnového studia. Vždy je lépe, když se Vám může někdo naplno věnovat a s Vaší návštěvou ve studiu počítá. V telefonickém rozhovoru si navíc nejen sjednáte pevný termín Vaší návštěvy ve studiu, ale od jeho pracovníka se i dozvíte, jaké podklady bude vhodné vzít si sebou. Do studia choďte vždy raději ve dvou, ať se doma vyhnete zbytečným změnám či rozepřím.

Jak vypadá správné koupelnové studio?
U koupelnového vybavení rozhodně platí pořekadlo „Raději jednou vidět“ a my doplňujeme „sáhnout si“ než „Dvakrát slyšet“. Proto každé pořádné koupelnové studio by mělo disponovat rozsáhlým showroomem s ukázkami ucelených setů koupelnového vybavení. Nejčastěji jsou zde k vidění plně osazené imitační kóje koupelen s nejrůznějšími typy koupelnových sérií sanitární techniky.  

Koupelnové vybavení z nabídky studia by mělo odpovídat nejnovější nabídce na trhu včetně moderního designu. Studio musí zákazníkovi nabídnout široký sortiment kvalitního sanitárního vybavení od dražších, nejoblíbenějších až po ekonomické série. K vidění by zde měly být pouze výrobky renomovaných a prověřených výrobců, kteří poskytují promyšlený systém záruk a dlouhodobě potvrzují kvalitu svých výrobků mnohaletou životností.

Uvažujete-li o realizaci koupelny, rozhodně nepodceňujte důležitost plánování jednotlivých kroků od přípravy až po odbornou montáž sanitárního vybavení.

Náš tip!
Koupelnovými studii, kde získáte zdarma odborné poradenství, individuální přístup či nabídku s prostorovým znázorněním budoucí koupelny, i v podobě 3D návrhu jsou prodejny GC koupelen. Ty naleznete v Praze, Brně, Ostravě, Napajedlích, Strakonicích a brzy také ve Zlíně. 

Pokud je tedy Vaším záměrem vytvořit pro sebe „Koupelnu snů“, pak vězte, že je to možné jen při dodržení uceleného souboru dílčích kroků.  Jsou jimi pečlivé plánování, odborná konzultace se zkušenými odborníky nad výběrem materiálů, obeznámení s funkcí a vlastnostmi zařizovacích předmětů i doplňků a jejich odborné zapracování renomovanými instalačními a stavebně montážními firmami do interiéru koupelny.  To vše Vám mohou nabídnout koupelny od GC. Neváhejte a načerpejte inspiraci z oboru koupelen právě zde. Postačí jeden telefonát a uvidíte, jak kvalifikovaně budou zodpovězeny všechny Vaše dotazy.

Ivo Románek

GIENGER spol. s r.o.
Kvítkovická 1633, 763 61 Napajedla
Tel.:577 110 611, Tel.:577 110 611
E-mail:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , www.gienger.cz

GClogo 

Další články o tématu koupelny