Předstěnové instalační systémy – vítězství vtipu a důmyslu

Obrovský rozmach stavebních technologií v posledních padesáti letech je skutečně markantní. 

Doba jde skutečně mílovými kroky kupředu a tak jsme si ani nestačili všimnout, že topíme ústředním topením, ven na zahradu se díváme plastovými okny, dříve neobyvatelné podkroví lze díky tepelným izolacím vytopit a světla doma můžeme na dálku zhasínat s pomocí příslušné aplikace v mobilním telefonu.

Mnoho inovací se dotklo i vybavení koupelny. K nejmarkantnějším z nich patří ukrytí splachovacího systému WC do zdi. Průkopníkem v této oblasti je švýcarská firma Geberit, která jako první zahájila sériovou výrobu vestavných splachovacích nádržek pod omítku. Plastová nádržka je dnes vyfukována z jednoho kusu velmi odolného polyetylénu a je součástí ocelové konstrukce montážního prvku. Ten při nosnosti až 400 kg zajišťuje na něm zavěšené WC keramické míse vynikající stabilitu.

Předstěnové prvky umožnily i další vychytávky toalet. Patří k nim například možnost nastavení výšky toalety, přítomnost vývodů vody a elektřiny například pro instalaci sprchovacích toalet či toalet s možností odsávání zápachu. Výměna běžné keramiky WC za například sprchovací toaletu s odsáváním zápachu se pak obejde bez nutnosti bourání a nákladných rekonstrukcí. K předním dodavatelům těchto systémů na našem trhu patří společnosti Geberit, Viega a Tece.

Ivo Románek  

Další články o tématu koupelny