Praktičnost i pohodlí v nadstandardně řešené kuchyni s vestavnými spotřebiči

Vybavení kychyní prošlo v posledních dvaceti letech množstvím dynamických proměn. Zatímco ještě před deseti lety se u kuchyní uplatňoval spíše rustikální styl prolamovaných dvířek různých tvarů, dnešní pojetí kuchyně dává přednost strohému modernímu pojetí a jednoduchosti. 

Skříňky jsou hladké, mnohdy bez viditelných úchytů. Vše včetně spotřebičů je vestavěno do ucelených bloků a lícuje. Kuchyně se vyznačují přehledností a jasnými liniemi. Toto pojetí je přímo stvořeno pro řešení nadčasových interiérů.

K neodmyslitelnému kompaktnímu vzhledu těchto kuchyní patří jejich vybavení vestavnými spotřebiči. Dnes jsou s touto možností vyráběny takřka všechny typy od varných desek, přes myčky, pračky, sušičky, ledničky atd. Ovládání těchto spotřebičů je většinou skryto v horní výklopné části zařízení a překryto kuchyňskými dvířky. V případech designových kusů lze ponechat dvířka či ovládací panely „na očích“. Ty mohou dotvářet celkové pojetí kuchyně například ve stylu retro nebo naopak techno.

Moderní kuchyně prodělaly v posledním období několik malých revolucí. Jednou z nich je například oddělení trouby od varné desky. Trouba se přestěhovala do bezpečnější vyšší polohy, což usnadňuje její obsluhu. Morálně zastaralé modely dnes střídají trouby horkovzdušné se zabudovanými grily, integovanými mikrovlnnými i parními variantami. Stále častěji se do kuchyňských sestav začleňují také kávovary či samostatné mikrovlnné trouby. V současné době kladou výrobci těchto spotřebičů důraz zejména na nízkou spotřebu energií. Jejich snahou je dosáhnout zařazení svých produktů do co nejnižší energetické třídy A. Některé vybrané modely nabízí dokonce i energetickou třídu A-20%.

Rozdíl v kuchyních minulostí a dneška je patrný na první pohled. Staré sporáky nahradily varné desky ovládané dotykovými senzory. Kdo dříve čistil vyčnívající knoflíky sporáku, ví přesně, o čem je řeč. Nejčastěji používané varné plotýnky jsou dnes plynové a elektrické. Výhodou elektrických je „čistý“ provoz bez škodlivých zplodin a větší bezpečnost. Nejlevnější litinové desky již téměř vymizely. Uživatelé nyní nejčastěji volí sklokeramickou variantu. Ta pružněji reaguje na změny teplot a snadněji se udržuje. Indukční varné desky se navíc zahřívají pouze v místě doteku s hrncem či pánví. Zda se pro vaření na indukci hodí vaše nádobí, poznáte přiložením magnetu. Pokud se na jejich dně magnet neudrží, musíte si pořídit nové. Většina čtyřplotýnkových sklokeramických desek o šířce 60 cm a více, vyžaduje přívod na 380 V, což není vždy možné dodržet bez obnovy elektrických rozvodů. Na trhu se však již nově objevují sklokeramické a indukční desky s přívodem 230 V. Tuto informaci si ale ověřte ještě před zakoupením konkrétního spotřebiče.

In již nejsou ani oddělené ledničky a mrazáky. Nahradily je chladničky kombinované s chladící a mrazící částí v kompaktním provedení. Naprostou samozřejmostí je dnes včlenění kuchyňské myčky do sestavy kuchyně. Ta šetří nejen práci, ale i vodu a energii.

Moderní a funkcionalistické je i pojetí kuchyně v cihlostavbě měsíce prosince. Jejím základem jsou kompaktní bílé horní i dolní skříňky provedené v elegantním vysokém lesku. Bílé barvě se podřizuje i kuchyňský dřez, varná deska a pracovní deska z přírodního kamene. Za zmínku stojí i vestavná pečící trouba. Ta vyniká jedinečným designem a technologiemi. K nim patří automatické či speciální programy pečení, technologie chlazení dvířek, nebo pyrolytický (samočistící) cyklus. Nad ní je umístěna mikrovlnná trouba s vnitřním objemem 40 l. K tomuto bloku náleží i zabudovaná kombinovaná chladnička a myčka. Pracovní deska přechází v bar s možností posezení. Na kuchyni navazuje jídelna a obývací pokoj. Propojení všech těchto místností je dnes in z důvodu, že všichni obyvatelé, kteří se v nich nacházejí, jsou v neustálém kontaktu a mohou plynule vstupovat do dialogu s ostatními.

Nevím, jak Vás, ale nás modernistické pojetí kuchyně skutečně bavilo. V jednoduchosti a přehlednosti je krása a síla, která z kuchyně vyzařuje. Čistota linií a dokonalé zpracování jejích jednotlivých komponentů bezprostředně navazuje na sousední jídelnu a obývací pokoj, kde také převládá bílá barva jak u stolu, tak židlí či sedací soupravy. Někomu se toto strohé pojetí může zdát fádní, my jsme však přesvědčeni, že se naopak nikdy neomrzí.

Pavla Poznarová

Další články o domu měsíce