Velkorysý prostor pro bydlení s nízkými náklady

Majitelé tohoto rodinného domu měli dost vysoké požadavky. Chtěli dům s dostatkem prostoru pro bydlení, navíc s garáží a podsklepením. Měli jasnou představu, že má být v jednoduchém a moderním stylu. A zejména nechtěli, aby pro ně byl zbytečnou finanční zátěž při výstavbě ani užívání. Ze svých požadavků naštěstí neslevili a rozhodli se stavět svépomocí v pasivním standardu se systémem Ytong

Majitel měl se systémem Ytong již předchozí dobré zkušenosti: „Z Ytongu jsme už jeden rodinný dům stavěli, pak i chatu, proto jsme s materiálem vůbec neváhali,“ uvádí ke svému rozhodnutí při volbě materiálu.

„U tohoto rodinného domu oceňuji, že majitelé dokázali svépomocí postavit architektonicky zajímavý dům – není to běžný katalogový projekt. S výstavbou si skutečně poradili sami – z našich služeb využili pouze výpočet materiálu pro stavbu. Řada stavebníků se na nás obrací i s pomocí při založení rohů stavby a dalšími službami,“ uvádí technický poradce Ytongu Ing. Marek Havier.

Na jejich rozhodnutí se pro Ytong také podílelo to, že představuje ucelený systém, díky němuž je hrubá stavba homogenní. Pro výsledné tepelněizolační vlastnosti domu a zdravé klima je právě homogenita zásadní. Se systémem Ytong jí lze dosáhnout i bez velkých nároků na řemeslnou zručnost – má tu výhodu, že všechny díly jsou plně kompatibilní a stejného složení. Nenastává tak riziko tepelných mostů, které vzniká v místě napojení různorodých materiálů s rozdílnými povrchovými teplotami. „Chtěli jsme kompletní systém, nekombinovali jsme ho s jinými prvky. A protože jsme chtěli stavět v pasivním standardu, nebylo o čem uvažovat. Dalším velmi zajímavým faktorem při rozhodování byl tepelný odpor tvárnic z tepelněizolační řady,“ doplňuje majitel domu. Na otázku, zda se výstavba pasivního domu vyplatí, jednoznačně odpovídá: „Topili jsme pouze asi šest nebo sedm dní za celou zimu. Úspornější provoz si těžko představit.“