Pasivní cihlostavba – obvodové zdivo

Dokončením realizace základové desky a jejím vyzráním mohou práce na stavbě pasivního cihlového domu dále pokračovat. Nejdříve je nutné provést hydroizolace pod nosné a obvodové zdivo. Následně již mohou začít práce na vyzdívání obvodového pláště domu.

Cihly pro pasivní domy – cihly s tepelnou izolací

K zajištění docílení co nejnižší tepelné ztráty obvodového pláště je pro jeho realizaci nutné zvolit cihly s co největším tepelným odporem – či chcete-li nejnižším součinitelem prostupu tepla. Obálka domu se totiž na celkové tepelné ztrátě podílí až jednou třetinou a proto je žádoucí vedle vysoce výkonných cihel pro ni volit i další komponenty s nejlepšími tepelně-technickými vlastnostmi (například okna s trojitým izolačním zasklením). Cihly se zdí na speciální tenkovrstvé tepelně izolační malty.

Použijete-li cihly s izolací pasivní dům postavíte i bez nutnosti dalšího zateplení

Pokud nechceme dům v budoucnu dále dodatečně zateplovat, můžeme dnes použít cihly s integrovaným tepelným izolantem té největší tloušťky. Ta je v současné době 500 mm a z těchto cihel ( Heluz Family 2in1) byl na výstavišti Země živitelka v Českých Budějovicích postaven vůbec první pasivní dům z cihel v jedné vrstvě zdiva bez zateplení. Součinitel prostupu tepla u těchto cihel je na úrovni : U = 0,11 (W/m2.K)

Obvodový plášť pasivního domu z cihel – detaily

Výstavba pasivního domu z cihel znamená vyrovnat se nejen s rozsáhlými konstrukcemi typu základové desky, střechy či obvodového zdiva, ale také s celou řadou detailů. V případě jejich nedostatečného ošetření mohou ve fasádě později vzniknout obtížně odstranitelné tepelné mosty, které sníží tepelně izolační schopnosti obálky domu a mohou se stát i zdrojem stavebních poruch (kondenzace vlhkosti v interiéru, trhliny ve fasádě, vznik plísní apod.). To se týká zejména překladů nad okny a dalšími výplněni otvorů, detailů v místech ukončení ztužujících věnců, stropů a podlah domu či napojení střešních plášťů na fasádu domu.

V tomto směru dnes výrobci cihel dokáží nabídnout stavitelům pasivních domů ucelených prvků pro řešení těchto detailů, ať již jde například o zateplené nadokenní překlady s možností vložení stínící techniky, cihly věncovky s integrovanou izolací pro obezdění ztužujících věnců domu a řadu dalšího doplňkového sortimentu. V případě dodržení těchto zásad jste úspěšně nakročili k hodnotám, které definují energetické nároky na provoz pasivního domu.

Ivo Románek