K nízkoenergetickému standardu pomohly domu měsíce února cihly Heluz Family 38 2in1

Nízkoenergetický dům se dnes již stává běžným standardem. K jejich výstavbě nás nutí zpřísňující se směrnice Evropské unie, které se budou postupně promítat i do národních norem. 

Za cíl si stanovují, aby od roku 2020 byly v EU stavěny budovy s téměr nulovou spotřebou energie včetně rekonstrukcí. Při současných normách je za nízkoenergetický dům považován ten, který je podle Energetického průkazu budovy zařazen do kategorie B a vykazuje měrnou roční spotřebu tepla mezi 51–97 kWh/m2.

Trh se stavebními materiály dnes nabízí hned několik výrobků, se kterými lze těchto hodnot pohodlně dosáhnout. K nim patří i pokrokové cihly od společnosti Heluz s názvem Family 2in1 s integrovanou polystyrenovou izolací.

Právě ony se staly základem domu pana Michala, majitele cihlostavby měsíce února. Konkrétně byly použity broušené cihelné bloky HELUZ Family 38 2in1. Ty disponují nejlepšími tepelněizolačními vlastnostmi v porovnání s jinými materiály pro jednovrstvé zdivo. Jsou tou nejlepší volbou pro výstavbu domů s nízkou potřebou tepla na vytápění – tedy pro nízkoenergetické a pasivní domy.

Tím, že jsou dutiny těchto cihel vyplněny polystyrenem došlo ke 40 % navýšení jejich tepelněizolačních vlastností. Součinitel prostupu tepla obvodového zdiva Heluz Family 2in1 šířky 380 mm s venkovní tepelněizolační omítkou je pouhých U = 0,16 W/m2K.

Co na to říkáte? Fantastické!
Stejného názoru je ostatně i majitel domu měsíce února. Ten od začátku věděl, že o tom, jak energeticky nenáročný dům bude, rozhoduje zejména celkový koncept a optimální návrh jednotlivých prvků. Pro svůj bungalov proto zvolil cihlu s integrovanou polystyrenovou izolací, plastová okna s trojitým zasklením a dřevěný strop odizolovaný izolační pěnou. Nedal tak únikům tepla téměř žádnou šanci. Odměnou jsou mu nízké náklady na složenky, které nízkoenergetický až pasivní standard jeho domu představuje.

Pavla Poznarová

Další články o domu měsíce února