Parapety domu měsíce vhodně doplňují okno z vnější i vnitřní strany

Parapety jsou nedílnou součástí okna jak z vnější, tak i vnitřní strany. Z vnější strany chrání parapetní zdivo před deštěm a sněhem, vnitřní parapet plní spíše roli estetického ukončovacího prvku a umožňuje snadnou údržbu prostoru kolem okna.

Montáž parapetů je jednoduchá. Dají se buď přilepit silikonovými tmely, popřípadě polyuretaonovými pěnami nebo připevnit s pomocí konzol. Montáž parapetu začíná důkladným očištěním podkladu od všech nečistot a uchycením krytek na okraji parapetu. Pomocí šroubků pak uchytíme parapet k oknu. Pomocí dřevěných klínků parapet podložíme a vyvážíme tak, abychom dosáhli mírného spádu směrem od okna. S využitím montážní pěny parapetní desku podpěníme a zatížíme tak, aby nedošlo k jejímu vyboulení. Po vytvrdnutí pěny parapet začíná plnit svoji funkci.

Sortiment parapetů je dnes velmi široký. K jejich výrobě je možné využít takřka všech materiálů, ať již jde o hliník, měď, titanzinek, plast, cihly, či do interiérů laminovanou dřevotřísku, dřevěný masiv, plast, mramor atd.

Nekonečná je také variabilita barevných řešení parapetů.

Pěkné provedení parapetů potřebují také cihlové domy a dům pana Michala v tomto ohledu samozřejmě není žádnou výjimkou. Okna jeho domu jsou plastová, přičemž okenní rámy orientované do exteriéru jsou opatřeny okrovou fólií, naopak při pohledu z interiéru jsou bílé. Z venkovní strany zde byly zvoleny trvanlivé hliníkové parapety v kontrastní tmavě hnědé barvě, k bílým okenním rámům v interiéru pak byly využity parapety z vysokopevnostní lisované dřevotřísky potažené odolným světlým laminátem s jemným dekorem.

Vhodné provedení parapetů je jedním z mnoha detailů, které dům činí pěkným. Jak můžete vidět, u cihlostavby pana Michala se i na tomto místě postupovalo s mimořádným citem.

Ivo Románek

Další články měsíce února