Francouzská okna domu měsíce září: Svoboda, světlo a volnost pohybu. Co víc si přát? Snad jen kávu na stůl a relaxovat...

Kontakt s přírodou zajišťují v moderním pojetí bydlení v rodinných domech francouzská okna. Zprostředkovávají krásný výhled a pohodlný výstup na zahradu či terasu. 

Velké prosklené plochy propojují nejen interiér s exteriérem, ale mají za úkol chránit jeho obyvatele před nepříznivými klimatickými vlivy. Očekáváte takové požadavky? Ano? Tak se pojďte společně s námi dozvědět něco víc o francouzských oknech díky cihlostavbě měsíce září, která francouzská okna ve velké míře využívá.

Střípky z historie
Ptáte se, kde se vůbec poprvé francouzská okna objevila? To byste neuhodli! Ano. Bylo to ve Francii v 17. století. Vzniklo jednoduchým prodloužením klasického okna k podlaze (a mnohdy až téměř ke stropu). Konstrukce byla většinou členěna do mřížky, aby okno nebylo vyplněno pouze jedním velkým kusem skla. Mřížkovaný profil plnil i bezpečnostní funkci, protože bránil snadnému roztříštění okenní tabule. V současné době vypadají moderní francouzská okna mnohdy jinak (nejsou zdobena, atd.), avšak svou jedinečnost i praktické využití si nadále uchovávají.

Moderní francouzská okna
Uvažujete-li o pořízení francouzských oken, pak budete mít rozhodně z čeho vybírat. Na trhu jsou k dostání ve všech rozměrech, materiálech i barvách. Vyrábí se z plastových, dřevěných nebo hliníkových profilů na míru dle požadavků stavby.

Než se však pro francouzská okna rozhodnete, měli byste vědět, že právě skly uniká z domu až jedna třetina energie. Při výběru jak rámu, tak i zasklení je nutno dbát na jejich kvalitní tepelně-izolační vlastnosti. Okno musí být i správně vyrobeno a zabudováno, jinak se můžeme potýkat s problémy. Například s rosením skel. A to nechceme!

Perfektní provedení oken domu měsíce září
Žádné problémy s rosením oken nepociťuje majitel domu měsíce září. Jejich koncepce vyplynula z osazení domu do panenské přírody. Zadal proto architektovi požadavek, aby nenásilnou formou propojil venkovní posezení s interiérem domu. A to se obzvlášť povedlo! Vstup na venkovní terasu s bazénem zajišťují právě francouzská okna s odsuvným křídlem.

Splňují přesně to, co od nich majitel domu očekával. Svobodu pohybu kdykoliv a kdekoliv, ať již směrem ven či zpět do obývacího pokoje.

Co se týče konstrukce, jsou zde volená okna dvoukřídlá, plastová, opatřená barevnou fólií.  Vestavěné Fan-coily jsou před okny zapuštěny do podlahy tak, aby zamezovaly nadměrnému ochlazování oken na vnitřní straně skla a bránily tím jejich rosení. Barva rámů oken je laděna do světle hnědé a vhodně podtrhuje celkový vzhled domu.

Poznarová Pavla

Další články o domu měsíce září