Výběr kvalitních oken je při stavbě rodinného domu jedno z nejdůležitějších rozhodnutí

Vedle svých základních funkcí, mezi které patří zajištění dostatečného přívodu přirozeného světla a čerstvého vzduchu do jednotlivých místností domu, musí dnešní moderní okna plnit i značné nároky v oblasti uživatelské a energetických úspor. 

Tohoto faktu si byli velmi dobře vědomi i mladí stavitelé rodinného domu na okraji Prahy – Denisa a Michal. Jak nám v úvodu řekli při naší návštěvě, jejich základním požadavkem na okna byla jejich bezúdržbovost, dlouhodobá životnost, možnost jejich zakomponování do architektonického výzoru domu, dostatek světla a zajištění bezprostředního kontaktu se zahradou domu s využitím francouzského okna s posuvně zdvižným systémem.

Po poradě s odborníky stavitelé domu dospěli k závěru, že veškeré jejich požadavky nejlépe naplní okna vyrobená z ultra stabilních okenních profilů REHAU GENEO. Tyto profily, které jsou vyráběny z vyspělého kompozitního materiálu RAU-FIPRO a mají konstrukční hloubku 86 mm, splňují i vysoké nároky při výstavbě pasivních domů. Okna vyráběná z těchto šestikomorových profilů patří nyní k nejúspornějším na trhu a s velkou rezervou splňují požadavky tepelně-technických norem i do budoucna. Materiál RAU-FIPRO je natolik stabilní a únosný, že v 90 % není nutné použít ocelovou výztuhu rámu, což tepelně-izolační schopnost okna dále umocňuje. Koextrudovaná vnější vrstva kolem celého obvodu rámu z vysoce kvalitního RAU-PVC zaručuje oknům výbornou kvalitu povrchu a tím i dokonalý design v mnoha škálách barevných provedení.

Paní Denisa k tomu dodává: Chtěli jsme okna v moderním antracitovém odstínu tak, aby jejich vzhled podtrhl celkový výtvarný návrh domu. Když jsme se od montážní firmy dozvěděli, že je schopná nám ze stejného materiálu a ve stejném odstínu vyrobit i vchodové dveře, nebylo co řešit.“

Dnes již okna ze systému Geneo  bezchybně slouží svému účelu. Přes francouzské okno se do obývacího pokoje opírá polední sluníčko. Pan Michal neodolá, vaří si kávu, odsouvá křídlo okna a spokojeně usedá pod zeleným deštníkem na provizorní terásce před domem. Říká: „Už jsem to doma nemohl vydržet. Těšíme se, až tady vše dokončíme a díky volnému přístupu z obývacího pokoje si zahradu užijeme plnými doušky. Jednoduše paráda!“ Usmívá se a odsunuje židle, abychom si také mohli pohodlně sednout vedle něj.

Ivo Románek