Zdvižně posuvné dveře jsou trendem ve výstavbě rodinných domů

Požadavky uživatelů na okna v rodinných domech každoročně rostou. K těm základním z nich patří zejména výborné tepelně-izolační vlastnosti, dlouhodobá životnost, moderní design, bezpečnost, minimální údržba a snadná obsluha. 

V posledních letech se však díky soudobým architektonickým trendům mění i nároky na velikost oken. Stále častěji jsou u domů využívána tzv. Francouzská okna, kdy okno vyplňuje celý prostor od nadpraží až k podlaze.

Důvody tohoto trendu jsou nasnadě. Lidé stavící rodinné domy chtějí ve svých příbytcích více přirozeného světla, zajištění bezprostředního kontaktu se zahradou či terasou domu a okamžitý bezbariérový přístup z interiéru do exteriéru i naopak.  Díky Francouzským oknům se doma cítíme svobodnější a v neustálém kontaktu s venkovním děním.

Francouzské okno využívá i náš dům měsíce. Obdobně jako ostatní okna domu, je i francouzské vyrobeno z okenních profilů REHAU GENEO, jejichž základ tvoří vyspělý kompozitní materiál RAU – FIPRO.  Díky součiniteli prostupu tepla na úrovni Uf do 0,79 W/m²K patří tyto profily mezi nejúspornější na trhu. Okna domu jsou vystrojena izolačními trojskly, což jim dává izolační schopnosti 30 cm silné zdi a možnost jejich nasazení i v domech navržených v pasivním standardu.

Posuvně zdvižné francouzské okno dodává společnost Rehau kompletně, tzn. Včetně pojezdových profilů umístěných v podlaze a nadpraží, i dalších doplňků. V současných horkých dnech majitelé domu ocenili, že v rámci komplexní dodávky jsou okna vybavena i předokenními žaluziemi, které výborně brání průniku tepla do interiéru. Díky tomuto opatření se dům nepřehřívá ani při nynějších horkých dnech a je v něm příjemně.

Stavitel domu, pan Michal k tomu dodává: „Na radu odborníků jsme pro zastínění oken zvolili systém předokenních žaluzií. To brání dopadu slunečních paprsků na povrch skel oken, čímž je zamezeno skleníkovému efektu. Díky tomu zde máme snesitelně i při nynějších tropických vedrech. Jakmile slunce zajde, odsuneme naplno pojezdové křídlo našeho Francouzského okna a zanedlouho je v domě opět příjemně. Opravdu to nemá chybu,“ dodává s úsměvem.

Ivo Románek