Jak vybrat správnou střechu?

Střecha je jednou z klíčových konstrukcí rodinného domu. Chrání jeho konstrukce a instalace před nepřízní povětrnostních vlivů a samozřejmě také hodnoty movitých věcí majitelů ukrytých v  interiéru.

Jak postupovat při výběru střešní krytiny a skladby střešního pláště?
Střecha rodinného domu dnes musí beze zbytku naplnit zejména dvě základní funkce. Primární z nich je funkce hydroizolační a ochrany domu před nepříznivými povětrnostními vlivy, druhou je pak funkce tepelně izolační, která zajišťuje minimální úniky tepla z podstřešních prostor do ovzduší.

Šikmá střecha má u nás tradici
Mnohaletou tradici ve výstavbě rodinných domů má na našem území šikmá střecha. K výhodám šikmé střechy patří zejména zajištění rychlého odvodu dešťové vody ze střechy, lepší rozložení váhy sněhu a dnes i možnost využití atraktivních podkrovních prostor k bydlení.

Tradice výroby střešních tašek
Kvalitní surovinové zdroje, zejména vhodných cihlářských jílů, které jsou k dispozici na našem území, umožňují výrobu těch nejlepších pálených střešních tašek. Pálené tašky jsou dnes vyráběny na moderních linkách, kdy každá z tašek je vypalována v samostatné kazetě. To zajišťuje jejich vysokou přesnost a rozměrovou stálost.

Neméně kvalitní jsou i u nás vyráběné betonové střešní tašky. Oba typy tašek, ať již pálené nebo betonové se vyznačují dlouhodobou životností a pěkným vzhledem.

Jak si nechat zpracovat odbornou cenovou nabídku střechy?
Pokud má střecha beze zbytku plnit veškeré výše uvedené funkce, je nutné zahrnout do její skladby veškeré potřebné komponenty. Skladba střechy musí vycházet z odborného projektového návrhu. U šikmých střech je dnes nejčastěji navrhována tzv. dvouplášťová šikmá střecha, kdy její souvrství, jak již sám název napovídá, vyjadřuje, je tvořeno dvěma plášti, které jsou prováděny s odvětrávací mezerou, u šikmých střech více u plochých střech méně. 

Odvětrávací mezera umožňuje proudění vzduchu v podstřešním prostoru, a tím odvod vzdušné vlhkosti, která by jinak mohla snižovat účinnost některých tepelných izolací.

Vzduchovou mezeru u šikmých střech obvykle přirozeně tvoří prostor mezi pojistnou hydroizolací a latěmi, kontralatěmi a střešní krytinou, která je vyústěna pod hřebenem střechy.

Jak vytvořit kvalitní dvouplášťovou šikmou střechu?
Základem každé poctivé šikmé střechy je realizace kvalitního a vysoce únosného dřevěného krovu. V okamžiku, kdy je hotový krov, je na krokve natlučena účinná pojistná hydroizolace. Pokud je pojistná hydroizolace dobře provedena, do podstřešního prostoru již ani při dešti nezatéká a je chráněn před povětrnostními vlivy. Následují samotné pokrývačské práce. V prvé řadě jsou do krokví natlučeny latě, na ně jsou v rozmezí zámků tašek rozměřeny a upevněny kontralatě. V úžlabích a kolem komínů je zhotoveno oplechování. Následně jsou na kontralatě pokládány základní tašky. V úžlabích a krajích jsou tašky dořezány a v hřebenech střechy je upevněno olověné či hliníkové lemování hřebene. Na takto upravený hřeben jsou osazeny hřebenové tašky – hřebenáče. Následuje montáž tepelné izolace. Ta je aplikována mezi krokve na jejich šířku. Jejich rozestup činí cca 900 mm. Izolace se řeže v délce cca o 20 mm delší, aby ji bylo možné mezi krokve snadno rozepřít. V okamžiku, kdy jsou tepelné izolace hotovy, je vhodné osadit střešní okna tam, kde jsou v projektu navržena. Po jejich instalaci je pod tepelnou izolaci upevněna na krokve parotěsná zábrana. Její funkcí je zamezit průniku vzdušné vlhkosti z interiéru do tepelné izolace a zabránit tím snížení jejich tepelně-izolační schopnosti. 

Do krokví je pak uchycen hliníkový rošt pro upevnění sádrokartonu. Do něj jsou později speciálními vruty přišroubovány sádrokartonové desky. Ty jsou doraženy těsně k sobě. Spáry jsou vyztuženy páskou, přetmeleny, přebroušeny a takto připravený podklad umožňuje provedení vnitřních maleb.

Jak by měla vypadat cenová nabídka pro realizaci šikmé dvouplášťové střechy?
Pro výpočet každé cenové nabídky střechy je určující zejména její plocha. Dalším kritériem je pak náročnost a členitost střechy, což má vliv na množství hřebenáčů a dalších například krajových tašek.

Co by měl obsahovat základní materiálový výpis materiálů pro střechu?
Především by to měl být počet základních tašek pro pokrytí střechy, počet tašek půlených, předpokládaný počet hřebenáčů, odvětrávacích tašek, koncových hřebenáčů (na kraji zaoblených) apod.

Dále by to měl být také nutný počet m2 podstřešních hydroizolačních fólií, tepelných izolací mezi krokve v m2 (nebo dnes již i izolace stříkané), množství parotěsné zábrany – fólie, počet střešních oken a také předpokládanou spotřebu sádrokartonu na realizaci podhledů v podkrovních prostorách domu.

Služby výrobců v oblasti výpočtu střešních tašek pro Vaši střechu
Většina výrobců a dodavatelů střešních krytin dnes v rámci svých služeb zákazníkům nabízí bezplatný výpočet spotřeby stavebníkem vybraných střešních tašek včetně výpisu tašek krajových, hřebenáčů či větracích tašek. Postačí pouze zaslání příslušné projektové dokumentace střechy v patřičném souboru (např. PDF, či JPG ) s připojenou žádostí o výpočet a mailovou adresou. Řada výrobců je Vám schopna i doporučit prověřenou pokrývačskou firmu, která působí v lokalitě blízké stavbě Vašeho domu.

Ivo Románek