Střecha – klíčová konstrukce stavby z hlediska funkce i estetiky

image

Ochrana před deštěm, sněhem, sluncem, větrem, ale i dalšími povětrnostními vlivy. Takto v krátkosti lze shrnout primární funkce každé střechy.

Kvalitní realizace střechy brání průniku vody do dalších konstrukcí ukrytých pod ní, díky čemuž je zamezeno vzniku jejich poruch a také poškození instalací či movitého majetku umístěného v interiéru.

Střecha je však také silným architektonickým prvkem každé stavby. Její provedení a vzhled dává domu konečný ráz. Společně se střechami okolních domů pak významně ovlivňuje i urbanistické vyznění celých čtvrtí či obytných celků.

Ať již chceme nebo ne, tvar střechy lidských obydlí je i výrazem respektu člověka k okolní krajině, k lokálním povětrnostním podmínkám, sousedům i tradicím. Pokud tomu tak je, vše působí v naprostém souladu a harmonii. V takovém prostředí se cítíme dobře a přirozeně.

Bohužel respekt není v dnešní době slovem, které by se v jakémkoliv směru příliš nosilo. To se týká i střech a pojetí urbanismu v České republice. Nově vznikající satelitní městečka nemají žádný urbanistický koncept. Domy se staví jak se komu zlíbí. A výsledek ? Rostou nám tady bez ladu a skladu tzv. „Gargamelova městečka“, kdy vedle klasického domu se šikmou střechou vyroste v horách supermoderní funkcionalistický dům s plochou střechou a velkými výkladci. Co na tom, že dům vypadá krásně. Do okolí nikdy nezapadne, bude působit cize na sousedy i kolemjdoucí a může tak lecos vypovědět o bezohlednosti jeho majitele.

Ivo Románek