Radost z pokoukání na zahradu po jarní údržbě nezná meze!

Tagged under Vegetace Dům a zahrada

Pohled z okna domu na zahradu po právě skončené zimě nás v převážné většině případů nenaplní tolik potřebným optimismem. Probouzející se trávní výhonky se jen ztěžka derou přes usazenou rostlinou plsť či mech, místně řádí v trávníku plíseň, rychle vyrážejí první plevele, kvete pampeliška. Okrasné skalky  jsou zarostlé vším možným, některé rostlinky umrzly a je nutná jejich výměna. Z uschlých částí okrasných rákosů a rostlin čiší smutek a nostalgie. Keříky jsou přerostlé, bez jakéhokoliv tvaru.

Ozdobné stromky nekontrolovaně obrazily jarními výhonky a skalníky ? O těch raději ani nemluvit !

Venku však začalo být krásně a tak rychle ven ! S tou zkázou je potřeba rychle něco udělat !

Začínáme jarní vertikutací trávníku. Pokud již tráva přerostla, provedeme její první sečení a pokud trávník nevykazuje přílišnou vlhkost, můžeme přistoupit k samotné vertikutaci. Vertikutace – česky řečeno provzdušnění trávníku, zbaví trávník odumřelého trávního odpadu. Ten brání růstu nových trávních oddenků a také prostupu vláhy ke kořenovému systému trávníku. Vertikutaci malých travnatých ploch lze s úspěchem provést i speciálními vertikutačními hráběmi. Pokud však máme kolem domu rozsáhlejší travnaté porosty, je více než vhodné provést jejich strojní vertikutaci. Při vertikutaci se nože vertikutátoru zařezávají kolmo do trávního drnu. Hloubka vertikutace by měla být maximálně 3 mm tak, aby nože trávní drn rozdělily, avšak nepoškodily. Vzniklou travní plsť je nutné shrabat a vyvézt. Vertikutace se provádí buď elektrickými či profesionálními, benzinovými vertikutátory.

V okamžiku, kdy máme hotovo, je vhodné zimou vyčerpaný  a  oslabený trávník posílit patřičným hnojivem. Nejvhodnější jsou hnojiva s obsahem dusíku a fosforu s dlouhodobým účinkem 70-100 dní. Tato hnojiva působí na trávník mnohem šetrněji, brání nadměrnému růstu trávníku a jsou i ekologičtější. Přitom postačí 4-5 g/m2 hnojiva.

Následuje údržba ozdobných záhonů a rostlin. Ty je nutné zbavit plevelů, zastřihnout přerostlé šlahouny větví stromků, keřů a další v nich umístěné vegetace.

Upravené záhony mohou být dále doplněny čerstvou kůrou. Práce končí vyčištěním spár chodníků, odnosem prořezů, zametením … a dále ? No přece odpolední kávou u stolu na zahradě, při níž si můžeme vychutnat ten nádherný pohled na úžasné zmlazení a znovu procitnutí naší zahrady k prvním jarním dnům. Radost z tohoto pokoukání skutečně nezná mezí !

Ivo Románek