Chodníky kolem domu přispívají čistotě a bezpečnému pohybu

Zpevněné plochy jsou základním prvkem, který zprostředkovává osobám bezpečný pohyb v bezprostředním okolí rodinného domu. Jejich prostřednictvím bývá nejčastěji řešen přístup do domu jak pochůzí, tak i motorovými vozidly.

Ve stejném duchu jsou obvykle řešeny i zahradní a okapové chodníky. Včasná realizace zpevněných ploch přispívá k dosažení větší čistoty a pořádku kolem objektu a celkově zvyšuje uživatelský komfort bydlení.

U domu, který si postavil pan doktor z cihel plněných foukaným polystyrénem od firmy Heluz, převládají ve výtvarném návrhu barvy v šedé tónině. Pro vytvoření komunikací v zahradě domu si proto zvolil jednoduchou betonovou dlažbu tvaru cihly ve světle šedém odstínu. Hned za vstupní brankou do zahrady je ze zámkové betonové dlažby zhotovena poměrně rozsáhlá betonová odstavná plocha, která přechází v přístupový chodník do domu. Betonová dlažba pokračuje schodem, na nějž navazuje podesta terasy, která je opatřena mrazuvzdornou keramickou dlažbou. Zde je vytvořeno kryté posezení.

Pro odstavné plochy byla použita dlažba tloušťky 8 cm, která je únosnější a umožňuje pohyb i stání osobním automobilům.

Přístupové a okapové chodníky jsou zhotoveny z dlažby tloušťky 6 cm.

Postup pokládky zámkové dlažby je poměrně jednoduchý. Vše začíná odkopáním terénu do hloubky 32 cm. Po jeho srovnání následuje osazení obrubníků popřípadě palisád do patřičné výšky šňůry a betonového lože. Na hliněný podklad je nejdříve nasypán makadam zrnitosti 32-63 mm v minimální vrstvě 12 cm. První vrstva makadamu je zhutněna a po zhutnění je na ni aplikována další vrstva makadamu menší frakce 8-16 mm. Po jejím zhutnění je makadamové souvrství ukončeno vrstvou štěrkodrti frakce 4mm, do které jsou již kladeny jednotlivé prvky betonové dlažby. Práce končí dořezáním dlažby u obrubníků a palisád a jejím zaspárováním pískem frakce 0-4mm tzv. potěrákem. Pro lepší vyplnění spár pískem povrch dlažby spárujeme dvakrát.

Ivo Románek

Další články o domu měsíce července