Sezame, otevři se! Brána k cihlostavbě měsíce října - oplocení

Vzhled domu tvoří hned několik důležitých aspektů. Jsou jimi například správné zasazení do terénu, barevnost fasády, střechy, oken či podhledů.  Na hodnocení objektu jako celku má však největší vliv pohled na průčelí a s ním spojený plot.

Vstupní branka na pozemek je něčím jako podaná ruka návštěvníkovi. Přístup k domu či do zahrady jsou první vizitkou, kterou vysíláme ven k našemu okolí. Branka by proto měla na příchozí působit přívětivě, vyvolávat pocit bezpečí a přivítat jej.

Dokonalým přístupem k domovu se může pyšnit majitelka domu měsíce října, paní Michaela. Její oplocení perfektně dotváří celkový výzor domu a dodává mu styl.

Komfortní řešení
Plot má za úkol zabránit nebo omezit pohyb nežádoucích osob přes nějakou hranici. V průčelí domu zvolila paní Michaela plot na podezdívce, která je obložena černými kamennými pásky. Mezi sloupky plotu jsou instalovány výplně tvořené nerezovými rámy a pletivem. Jeho nedílnou součástí je dálkově ovládaná vjezdová brána. Ty se stále častěji stávají samozřejmostí při realizaci oplocení rodinných domů. Otevřít ji či zavřít přímo z klimatizovaného vozu stiskem tlačítka společně s automatickými garážovými vraty je dostatečně přesvědčivým důvodem, proč si pojezdovou bránu pořídit.

Novějším, ale také technicky náročnějším řešením, jsou tzv. nesené nebo-li  samonosné posuvné brány, jejichž služeb využívá i cihlostavba měsíce října, přesněji její obyvatelé.

Na rozdíl od posuvných bran s kolejnicí nepotřebují pro svůj pohyb rovný terén. Jejich princip spočívá v posunu křídla po nosné konstrukci tak, že se nedotýkají země. Samonosnost brány zajišťuje vodicí profil připevněný k rámu na pojezdové vozíky. Zároveň je brána uchycena pomocí horního vedení (rolny). Tento systém oceníte, jste-li obyvatelem oblasti, kde bývá častá a vysoká sněhová pokrývka. Nehrozí také zanesení vodicích prvků větvičkami, kamínky a dalšími nečistotami. U samonosných bran počítejte s pracovním prostorem větším o délku vynesení brány z úrovně oplocení. Je to dáno složitějším systémem pojezdu. Komfort a bezúdržbovost však za to stojí.

Vizitka a nedílná součást plotu
Řeč je o brance. Ano! Její vzhled by měl ladit s oplocením a vraty, aby výsledný dojem působil uceleně a vyváženě jak použitým materiálem, tak i stylem a barvou provedení. Vhodná kombinace materiálů by měla být správným vodítkem při výběru.

Jak vše vyřešila paní Michaela? S bravurou a dokonalostí jí vlastní. Vsadila na nerezové rámy s výplní ze stejného materiálu, které jsou voleny tak, aby ladily se zábradlím teras a balkónů domu. Důležitým prvkem je poštovní schránka a zvonek. Ty jsou umístěny ve sloupku hned vedle vstupní branky.

Souhra barev a materiálů, které spolu dokonale ladí, hraje u cihlostavby měsíce října prim. Celkový pohled na dům je příjemný a nutí nás zamyslet se nad jeho dokonalým provedením. Proč by tak nemohl vypadat náš dům snů – čistý, precizně promyšlený, moderní a přitom v souladu s přírodou.

Poznarová Pavla

Další články o domu měsíce