Zděný dům, zděný plot... cihla je cihla

Ploty jsou běžnou součástí staveb. Slouží k tomu, abychom se v zahradě svého rodinného domu cítili bezpečně, spokojeně a pohodlně.

Vzhled nebo provedení plotu nebývá nijak omezováno. Mělo by odpovídat územnímu plánu dané lokality, místním zvyklostem a tradicím. Z hlediska estetiky je vhodná realizace ve stejném nebo podobném stylu, jakém je stavba domu.

Dalším důležitým hlediskem je účel, který by měl plot splňovat – zda půjde jen o optické vymezení hranic nebo skutečnou bariéru. V České republice se jen málokdo rozhodne pro pouhé optické oddělení pozemků. Všichni máme rádi svůj klid a soukromí a to se snažíme chránit. Častější jsou proto vyšší ploty, které slouží jako zábrana.

Majitel cihlostavby měsíce listopadu, pan Marek, vyznává přírodní materiály. Pro svůj dům, který je postaven z cihel Porotherm 44 P+D  od společnosti Wienerberger zvolil obklad fasády lícovými cihlovými pásky. U oplocení domu tomu není jinak!

Historie versus současnost? Změny, ale přírodní materiál zůstává
Zajímavostí je, že za První republiky bylo obecným zvykem umožnit kolemjdoucím libou potěchu oka na dům. Pravidlem také bývala upravená předzahrádka. Plot ve stylu – můj dům, můj hrad, tedy neprostupná zeď, býval spíše výjimkou. V nynějších dobách jsou však takové ploty běžně stavěny nejen z důvodu ochrany našeho soukromí, ale také z důvodu odclonění hluku z ulice.

K tradičním materiálům pro stavbu plotu patří například cihly, dřevo, kámen či kov. Používají se buď samostatně, nebo je lze kombinovat.

Zděné ploty
Pokud se rozhodnete vybrat si plot, který patří mezi ty nejbezpečnější a nejstabilnější, pak si vyberte zděný. Je velmi pevný a zaručuje Vám nejvíce soukromí v porovnání s variantami plastovými nebo živými. Zděný plot můžete postavit z různých cihelných materiálů, ať už to jsou klasické pálené cihly, omítnuté broušené cihelné bloky nebo je možné jej také obložit lícovými pásky, které nevyžadují téměř žádnou údržbu. Zděný plot je vhodné odlehčit a kombinovat s nejrůznějšími typy výplní. Nejčastěji dřevěnými či kovovými.

Dřevená výplň
Základem výplní jsou ve většině případů dřevěné komponenty (tyčky, kulatina, latě nebo prkna) obvykle ze smrku, díky jeho vyšší odolnosti.

Dřevo je přírodní materiál a jako takový však potřebuje průběžnou péči. Nezapomínejte tedy na pravidelné nátěry nebo jeho údržbu.

Cihla patří k osvědčeným a vizuálně mimořádně atraktivním materiálům vhodným i pro realizaci oplocení. Přidají-li se k tomu prvky zhotovené z dalších přírodních materiálů, může vzniknout vskutku povedené dílo, které charakterizuje dům již z prostoru ulice. Podezdívku se sloupky plotu pana Marka skvěle chrání keramické lícové pásky a navíc podtrhují jednotnou architektonickou linku domu.  Výsledkem je esteticky pěkné, trvanlivé a vysoce funkční řešení.

Poznarová Pavla

Další články o domu měsíce