Sauna v domě? Ano! V cihlovém je to radost spojená s užitkem

Jen málokterý člověk, který vyzkoušel saunování, nepropadl jeho blahodárnému účinku. Pravidelný pobyt v rozpálené místnosti a následné zchlazení v ledové vodě totiž posiluje nejen tělo, ale také mysl. 

Chcete se i vy na sklonku dne cítit jako noví a ještě u toho utužovat své zdraví? Pokud ano, nezapomeňte malou domácí saunu začlenit do vašich plánů na výstavbu rodinného domu.

Sauna je původem finské slovo a znamená dům s možností lázně, pro kterou je vzduch ohříván pecí. Zajímavé je, že mnoho finských obytných domů bylo koncipováno tak, aby odpovídalo požadavkům na realizaci sauny. Tak daleko u nás ještě nejsme, ale přibývá mnoho projektů novostaveb rodinných domů, které se saunou počítají.

Nejinak tomu je v případě cihlového domu měsíce prosince. Zde se nachází welness koupelna a její nedílnou součástí je i finská sauna. Na co brát zřetel při její výstavbě v domě?

Plánování
Před samotným započetím stavby sauny je důležité, abyste si ujasnili základní kritéria, které následnou realizaci zásadně ovlivní. Důkladně si změřte, jak velký prostor jste schopni vyčlenit.

Dalším klíčovým faktorem je rozhodnutí, zda-li chcete saunu suchou (švédská) nebo parní (finská) a pro kolik osob by měla být určena. Materiály a vybavení se odvíjí od financí, které jste schopni do vybudování investovat. Dokonalým místem pro její umístění v novostavbách jsou koupelny. Důvod je zřejmý. Koupelna a zejména sprcha či vana se saunováním bezprostředně souvisí a umožňuje ideální propojení navazujících procesů.

Saunová kabina
Základem domácího saunování je kabina, která je umísťována nejčastěji při stěně. V domě by měla být nejlépe umístěna v jeho centrální části, aby docházelo k minimálním unikům tepla. Velkou výhodou cihlových domů je zděné jádro, které dobře akumuluje. Kabinu si lze také objednat jako montovanou. Ta je vytvořená do dopředu připravené místnosti s dveřním otvorem (optimální otvor je 75 x 193 cm). Kabiny obsahují podstavu, bloky stěn a stropu s tepelnou izolací a parozábranou, saunové lavice, stojany na lavice, čelní kryty lavic, opěradla, dveře se zárubněmi , vnitřní a vnější lišty, větrací mřížky, ochranu kamen. Za standardní výšku se počítá s 2 030 mm.

Dřevo = základ
Existuje spousta druhů materiálů (všechny ze dřeva), ze kterých může být kabina vyrobena. Druhy dřeva musí být odolné vůči vysokým teplotám a jejich velkým rozdílům, dále pak vůči vlhkosti a nesmírně důležitá je jejich malá tepelná vodivost, aby nedocházelo k velkým tepelným ztrátám. Nejčastějším a nejvhodnějším používaným materiálem je skandinávský smrk, borovice či osika nebo cedr a kanadská borovice. Pro vnitřní obložení se nejčastěji používá topol či abachi kvůli své nízké vodivosti. Kontakt těla se stěnou je tak příjemný, nepálí a to je velmi významné.

Příslušenství finské sauny
Základem každé sauny jsou kamna. Můžete volit mezi elektrickými nebo těmi, které vytápějí dřevem. Záleží čistě jen na vás. Každopádně ta, která vytápí dřevem, vydávají člověku příjemné a sálavé teplo. Řídící jednotka tepla slouží k vytvoření a udržení stálé teploty saunování, kterou si můžete sami určit. Pro větší přesnost doporučují odborníci pro elektrická kamna externí řídící jednotku. Další příslušenství tvoří lavičky, které můžete usadit do několika úrovní. Čím výše je lavička položena, tím větší teplotě jste vystaveni (teplo sálá směrem vzhůru a drží se u stropu). Pohodu v sauně dotvářejí doplňky. Mezi ně můžeme zařadit teploměr, věšák, džběr na vodu, vlhkoměr nebo přesýpací hodiny. Veledůležitým prvkem je osvětlení. Jeho výběr určitě nepodceňujte. Dotváří celkovou relaxační atmosféru každé sauny, proto musí být především odolné a snést teplotu alespoň 170°C.

Chlazení
Po opuštění vyhřátého prostoru příchází na řadu chladící prvek, který je součástí saunování. Nejčastěji v rodinných domech proto bývá napojení na sprchový kout čí polévací saunové vědro. Nejefektivnějším a nejúčinějším zchlazením je vybudování saunovacího bazénku nebo ochlazení přehřátého těla ve sněhu.

Cihlový dům měsíce prosince je pro saunu jak vyšitý
V cihlostavbě měsíce prosince je ve welness koupelně zabudována finská sauna s elektrickými kamny, které jsou řízeny externí jednotkou. Přímo na nich se nachází kameny, na které se čas od času nalévá voda, aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu, jelikož ta je v sauně obvykle relativně malá - několik desítek procent. V cihlovém domě měsíce mohou návštěvníci využít při pobytu v kabině dvě patra, což má své obrovské výhody. Pokud je vám při saunování až neúnosné horko, přesunete se pohodlně do nižší sféry, abyste vydrželi ještě navíc pár minutek saunování. Následný proces zchlazení organismu je zde možné provést ve sprše, při výstupu z koupelny ven na zahradu a nebo poslední a nejlepší variantou, která nahrazuje bazének - napuštění vany. Ta se dá ochladit ledem či sněhem dle vašich potřeb. Tento poslední způsob má několikanásobně pozitivnější účinky na naše zdraví. Relaxační atmosféru vhodně dolaďuje zvolené osvětlení s dřevěným stínítkem z osikového dřeva.

Sauna je v nejčastější míře skloňována hlavně jako zařízení, které má blahodárné účinky na zdraví člověka a především výborný preventivní účinek. Pravidelné saunování posiluje obranné schopnosti lidského organismu a snižuje výskyt různých onemocnění. Jeho využití slouží jako prostředek k postupnému otužování a zvyšování kondice. Zkuste jeho „služeb“ využívat v průběhu celého roku. Uvidíte, že výsledky se opravdu dostaví. A nepochybujte o tom, že stojí za to!

Poznarová Pavla 

Další články o domu měsíce