Stínící technika Velux snížila teplotu v podkroví o 9°C!

Téma - Dům a stínící technika: Léto je obdobím, kdy se slunce na obloze objevuje stále časněji a jeho paprsky dopadají na naše příbytky s velkou intenzitou od brzkých ranních hodin. V takovém případě, pokud je necháme procházet okny bez jakékoliv ochrany stíněním, dochází k rychlému přehřátí interiéru vlivem účinků skleníkového efektu. Pobyt v něm se pak stává nekomfortní a jen obtížně snesitelný.

Dvojnásob to platí o místnostech situovaných do obytného podkroví domu. Zde bývá velmi často řešen přívod přirozeného světla a čerstvého vzduchu do jednotlivých pokojů s pomocí střešních oken. Ta, zůstanou-li za horkých dnů absolutně nechráněna, velmi rychle učiní tyto prostory téměř neobyvatelnými.

Střešní okna Velux prosvětlují celé podkroví!
To byl případ i majitele domu umístěného v krásné lokalitě Želechovických vrchů. Zde střešní okna Velux prosvětlují zimní zahradu, ložnici, koupelnu a dětský pokoj. Dům se nachází na velmi slunném místě a nijak chráněná střešní okna způsobují v interiéru extrémní nárůst teplot.

Majitel domu pan Petr se rozhodl celou situaci řešit radikálním způsobem. Tím bylo provést montáž stínící techniky jak z externí, tak i interiérové strany střešních oken. Problémem však spočíval v tom, že na domě je použito hned několik typů střešních oken různého stáří, od těch nejmodernějších namontovaných před dvěma lety, až po okna z doby výstavby domu v roce 2000.

Stínící technika Velux je dostupná pro starší i nové typy střešních oken Velux
Obrátil se proto na odbornou pokrývačskou firmu Pokrývačství Kučík, která mu poradila a pomohla s výběrem optimální stínící techniky.  Pro tři nová okna Velux typ GPU MK08  umístěná v podstřešní zimní zahradě domu byly zvoleny tři venkovní rolety na manuální ovládání v provedení hliník, pro dvě starší okna Velux typ GGL 308 3059 umístěná v ložnici domu byly vybrány automatické rolety Velux na solární pohon s dálkovým ovládáním, také v provedení hliník. Pro střešní okno Velux GZL 306 1054 byla z venkovní strany navržena markýza Velux v šedé barvě a obdobné řešení bylo zvoleno i pro střešní okno Velux typ GGL 308 3059 umístěné v dětském pokoji. Všechna okna budou opatřena také vnitřními zatemňovacími roletkami v béžové barvě.

Den montáže pak probíhal jako po drátkách. Po příjezdu pokrývačské firmy a servisního technika společnosti Velux byly jednotlivé prvky stínící techniky rozneseny do místností, kde budou umístěny.

Po vybalení a kontrole jednotlivých dílů bylo přikročeno k vlastní montáži. Ta byla zahájena ukotvení m vodících lišt do rámu okna, dále proběhla kompletace jednotlivých dilů stínící techniky na tyto lišty (například schránka s roletou ad.) a u oken se solárním pohonem byl naladěn software okna a naprogramovány byly dálkové ovladače rolet. Po provozní zkoušce jednotlivých prvků stínící techniky byla montáž u svého konce.

Stínící technika Velux výrazně snížila teplotu v podkroví
Svého rozhodnutí investovat do stínící techniky Velux dnes rozhodně nelituje majitel domu, pan Petr. Ten naopak neskrývá své nadšení, když říká:

Stínící prvky jsme umístili na svůj dům právě včas. Ihned po jejich montáži totiž udeřily tropické teploty nad 35 °C. Před svým odchodem do práce jsem vyvětral a nově pořízené rolety jsem zatáhl. Po svém návratu domů jsem spěchal do podkroví, zda-li poznám rozdíl ve srovnání s původním stavem. Bylo to neuvěřitelné! V podkroví panoval příjemný chládek a teplota byla nižší o 9°C ve srovnání s loňským létem, kdy okna nebyla chráněna. A pokud se ptáte, zda mě něco skutečně nadchlo, pak jsou to venkovní roletky na solární pohon a dálkové ovládání. Ty lze zastavit v jakékoliv poloze a regulovat tak i množství světla procházejícího do místnosti. Je to zkrátka jedna velká paráda!

Ivo Románek

www.velux.cz