Řízené větrání není zbytný luxus. Při plánování rekonstrukce jej rozhodně nevynechejte.

Řízené větrání s rekuperací tepla se stává nezbytnou součástí nejen každého projektu novostavby, ale také rekonstrukcí se zateplením. Investice do něj se vám vrátí ve formě zdraví, pohodlí, celoročně optimálního interiérového klima, ušetřených nákladů za energie, a navíc zvýšením hodnoty nemovitosti. Rozhodně se na něm proto nevyplatí šetřit. Systémy komfortního větrání švýcarského výrobce Zehnder jsou připravené tak, aby si poradily s každou rekonstrukcí.

Proč řízené větrání při rekonstrukci neopomenout
Rekonstrukce domu či bytu je poměrné nákladná záležitost. Z důvodu rostoucích cen materiálů, práce a stoupajících úroků hypoték je samozřejmě pochopitelná tendence šetřit. Snadno se ale může stát, že při této snaze se nesprávným rozhodnutím do budoucna připravíte nejen o více peněz, ale také o drahocenný čas – když dospějete k rozhodnutí o dalších nezbytných rekonstrukčních pracích. To platí zejména pro investice, které je třeba zahrnout už od počátku projektu, typicky právě pro řízené větrání. „Majitelé domů a bytů se domnívají, že je možné řízené větrání oželet a větrat okny. To ale dávno neplatí, protože doby, kdy dům větral díky netěsnostem konstrukce a použitým materiálům, jsou nenávratně pryč,“ říká Ing. Roman Šubrt, odborník na komfortní větrání švýcarského výrobce Zehnder, a dodává: „Zvyšující se požadavky na těsnost budov činí domy a byty schránkou, v níž se uzavírá vydýchaný vzduch s vysokým podílem CO2, vlhkost i plísně, které mohou mít fatální vliv nejen na obyvatele, ale na nemovitost jako takovou.“ Utěsněný dům je nezbytné mnohem více a účinněji větrat, a to po celý rok.

Jednotlivé kroky rekonstrukce: Na co se při výběru větrací jednotky zaměřit?
Při výběru vhodného systému větrání nejprve dobře zvažte prostorové možnosti rekonstrukce. Pokud to prostor umožňuje, upřednostněte centrální větrání – například osvědčené větrací jednotky Zehnder ComfoAir Q350 či Q450 jsou schopné zajistit větrání rovnoměrně v rámci celého objektu komfortně a úsporně zároveň. Systémy řízeného větrání Zehnder ale nabízí řešení pro každou rekonstrukci. Pokud tedy váš dům nebo byt nedisponuje dostatkem místa, řešení nabízí speciální centrální jednotky menších rozměrů, nebo decentrální větrací systémy. Konkrétní možnosti přibližuje odborník ze společnosti Zehnder: „V naší nabídce najdete i kompaktní centrální jednotky s možností umístění v prostorách kuchyňské linky nebo koupelnové niky Zehnder ComfoAir 180, ale například i revoluční novinku – plochou větrací jednotku Zehnder ComfoAir Flex, kterou lze umístit i do stropního podhledu. Další možnost pak představují decentrální jednotky ComfoSpot 50 a ComfoAir 70, které jsou schopné účinně vyvětrat jednu až dvě místnosti se zanedbatelným nárokem na prostor.“

Dalším důležitým krokem je nechat si propočítat potřebný výkon budoucích větracích jednotek odborníkem, který by měl do výpočtu zahrnout nejen velikost prostoru, ale také počet osob a režim chodu domácnosti.

Určitě upřednostněte větrání s rekuperací tepla a zvolte rekuperační jednotku. Zpětné získávání tepla zvyšuje účinnost a výrazně šetří náklady na energie. „V zatepleném domě lze při vhodně zvoleném řešení Zehnder docílit až 95% účinnosti rekuperace a ušetřit až 50 % nákladů na energie,“ informuje Ing. Šubrt.  

V neposlední řadě zvažte volbu entalpického výměníku, který navíc zajistí rekuperaci vlhkosti, čímž zabraňuje přesušování vzduchu. K tomu dochází zejména v zimním období, kdy může způsobit problémy s vysycháním dřevěného vybavení, jako podlah, dveří, nábytku. Vysušování vzduchu navíc může mít neblahý vliv také na zdraví obyvatelů. Jak vysvětluje odborník ze společnosti Zehnder: „Při nízké vlhkosti například 30 % už vysychají sliznice a hůře se nám dýchá.“

A zohledněna by měla být také lokalita bytu nebo domu a celoroční povětrnostní podmínky. Ve vyšších patrech a při nestabilních povětrnostních podmínkách totiž výrazně klesá účinnost rekuperace. Proto vždy volte větrací jednotky se souběžným provozem, nikoliv se systémem push&pull, který není schopen zajistit stabilní výkon, a který v zimě může do interiéru přivádět příliš chladný vzduch. To samozřejmě nepříjemně ovlivňuje nejen tepelný komfort, ale také rozpočet vaší domácnosti. Souběžným provozem se vyznačují například již zmíněné decentrální jednotky ComfoSpot 50 a ComfoAir 70.

Zehnder = komplexnost, variabilita a řešení na míru
S uceleným systémem Zehnder, který sestává z větracích jednotek, hygienických rozvodů, tlumičů hluku, rozdělovačů a prvků pro přívod a odvod vzduchu, kvalitních filtrů i designových ventilů a mřížek, lze jednoduše zvládnout každou stavební situaci. Promyšlené komponenty na sebe navazují, dokonale těsní, jsou vzájemně sladěné a usnadňují instalaci i následnou údržbu. Rozvody vzduchu lze vést ve stropě, stěně, podlaze, pomocí kulatých či plochých trubek nebo také kombinovaně. Výrobce Zehnder zpracuje vaší rekonstrukci řešení na míru, doporučí a sestaví nejvhodnější systém a dimenzuje vše od správného výkonu větrací jednotky až po ideální rozvody vzduchu.

Investice, která se vyplatí
Přestože se vstupní náklady mohou zdát vysoké, profesionálně řešený systém řízeného větrání je návratná investice. Dlouhodobě spoří až 50 % nákladů na energie, a navíc pomáhá uchovávat samotnou budovu ve skvělé kondici. Tím šetří náklady na opakované rekonstrukce. Díky rekuperačnímu větrání s následnou úpravou vzduchu můžete navíc získat vyšší třídu energetické náročnosti budovy, čímž se vám mimo jiné usnadní cesta ke stavebnímu povolení a zhodnotí nemovitost jako taková. Instalace systému řízeného větrání, který chrání zdivo před vlhkostí a plísněmi, přispívá k dlouhodobosti konstrukce stavby.

Více informací na www.zehnder.cz.

GALERIE OBRÁZKŮ